Ivan Vrublevskyi © 2024

Ivan Vrublevskyi

Dyrygent chóralny, wokalista i kompozytor

 

Swoje zawodowe wykształcenie rozpoczął w College'u Muzycznym w Krzywym Rogu na wydziale dyrygentury chóralnej. Ukończył z wyróżnieniem studia z dyrygentury chóralnej na Odeskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. A. Nieżdanowej oraz studia z wokalistyki na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Swoje kompozytorskie umiejętności kształcił na ONAM im. A. Nieżdanowej pod kierunkiem prof. K. Tsepkolenko i dr J. Homelskiej.

Działalność dyrygencką zaczął z chórem młodzieżowym w Odesie, który założył w 2015 r. i z którym wykonywał m.in. własne utwory. W tym roku także założył kwartet męski, z którym koncertował w wielu krajach europejskich. W latach 2017-2022 pracował z chórem Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Krakowskim Chórem Męskim UPJPII. Przygotował te zespoły do licznych koncertów i konkursów w kraju i zagranicą oraz do nagrania dwóch płyt - "DO KRAJU TEGO. Przez muzykę i poezję do polskości" z muzyką J. Świdra oraz "Confido", na której okazały się również własne kompozycje - "Modlitwa do Maryi", "Tylko w Bogu" i "Jubilate Deo".

W latach 2020-2022 był dyrygentem chóru Canticum Amicorum działającym przy fundacji inCanto. Zespół skupiał się głównie na wykonaniu muzyki sakralnej. Wśród programów przygotowane były również koncerty z muzyką cerkiewną.

Od założenia w 2021 r. jest dyrygentem chóru LimaNovum działającym przy Limanowskim Domu Kultury. Za ten czas przygotował zespół do licznych koncertów oraz konkursów. Chór jest laureatem wysokich nagród, m.in.:

  • Grand Prix, Złote Pasmo oraz nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie;
  • Złoty Dyplom w kat. muzyka współczesna oraz Złoty Dyplom w kat. muzyka sakralna na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym "Cantu Gaudeamus" w Białymstoku;
  • I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie;
  • Złoty Dyplom, Srebrny Dyplom oraz nagroda specjalna za najciekawszą interpretację utworu inspirowanego folklorem na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. J. Świdra w Cieszynie;
  • I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na XVI Podkarpackim Przeglądzie Chórów "Pieśni Pasyjne" w Radymnie;  
  • Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie.

 

Ivan Vrublevskyi działa również na rzecz popularyzacji muzyki ludowej. Z jego inicjatywy przez Limanowski Dom Kultury w 2022 r. zorganizowano Konkurs Kompozytorski na opracowanie polskiej pieśni ludowej na chór mieszany a cappella "LUDOWO na NOVO", podczas którego chór LimaNovum pod jego kierownictwem przygotował premierowe wykonania nagrodzonych kompozycji.

Jego praca z chórami wyróżnia się szczególnym skupieniem nad intonacją i emisją głosu. Rownież prowadzi warsztaty chóralne i wokalne.

Jako wokalista w swojej dotychczasowej działalności wykonał partie solowe w operach, m.in.: Colasa w operze "Bastien i Bastienne" W. A. Mozarta, Guglielmo w operze "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta, Uberto w operze "La serva padrona" G. B. Pergolesiego. W repertuarze oratoryjnym wykonywał parię solową w Mszy Łacińskiej Es-Dur S. Moniuszki oraz Mszy C-Dur "Koronacyjnej" W. A. Mozarta.

Współpracował z takimi dyrygentami jak G. Gelmetti, O. Lyniv, A. Fogliani, H. Earle, J. Perez-Sierra, F. Carminati, A. Samoile, T. Tokarczyk, M. Tworek.

W swojej kompozytorskiej działalności głównie skupia się na muzyce chóralnej, ale również komponuje utwory wokalne i instrumentalne. Dorobek kompozytorski I. Vrublevskyiego stanowią dzieła różnych gatunków, dużych form, jak np. opera "Błękitny ptak. Powrót" (autor libretta D. Ternovyi), "Panachyda-Requiem" na chór mieszany, solistów i orkiestrę (premiera odbyła się w 2016 r. w Ewangelicko-Luterańskim Kościele Katedralnym w Odesie), mini-mono opera "Czarny człowiek", a także liczne utwory chóralne, instrumentalne i wokalne.

Kompozycje i opracowania chóralne Ivana Vrublevskyiego są wykonywane przez różne zespoły z Ukrainy i Polski, były wielokrotnie reprezentowane na scenach Ukrainy, Polski, Niemiec i Bułgarii.

W 2023 roku Ivan Vrublevskyi został wysoko oceniony przez Narodowe Centrum Kultury, które przyznało mu stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia na realizację kompozytorskiego projektu artystycznego w roku 2024.

W 2023 r. utwór "Moment of Silence", dedykowany ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę, został prawykonany przez Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą słynnego fińskiego dyrygenta Hannu Lintu. Również w tym roku jego kompozycja "Jest cisza zadumy..." zabrzmiała w Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Odesie w wykonaniu światowej sławy ukraińskiego basa - Dmytra Pavliuka. 

Utwór "Wielkanocny troparion" autorstwa Vrublevskyiego stał się odkryciem festiwalu "Zgromadzenie Wielkanocne 2014" w głównej świątyni Ukrainy - Ławrze Peczerskiej w Kijowie. Prawykonanie dokonał chór Odeskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. A. Nieżdanowej. A w 2018 roku dzieło wybrzmiało w Bazylice Mariackiej w Krakowie podczas Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich w wykonaniu chóru Psalmodia

W 2018 roku jego utwór "Modlitwa do Maryi" zdobył wyróżnienie na konkursie kompozytorskim "Jan Paweł II. Syn polskiej ziemi". Prawykonanie odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie przez Chór Centrum Myśli JPII.